+420 607 611 740
kcheler@bydlimevpraze.cz

Aukce nemovitostí není dražbou. Jaký je v tom rozdíl?

Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní. Aukce patří k nejvýhodnějším způsobům prodeje nemovitosti, na rozdíl od dražby, která má zpravidla jiný cíl a jako způsob prodeje není ve většině případů vhodná.

Dražba

Dražby se řídí zákonem o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. Změna vlastnictví u veřejné dražby probíhá na základě příklepu licitátora. Na dražby jsou dle zákona o veřejných dražbách přísnější nároky než na aukce, vybírá se dražební jistota, každý zájemce o dražbu se musí předem přihlásit a na přihlášce ověřit svůj podpis. V den konání dražby přihazuje cenu a vyhrává ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Podmínky dražby jsou předem jasně dané bez možnosti je měnit. Kupující má povinnost do stanoveného data uhradit kupní cenu, pokud tak neučiní, dražební jistota mu propadá.

Z těchto důvodů se mnoho kupujících nákupu v dražbě vyhýbá, někteří se bojí, jiné odrazují administrativní složitosti či neflexibilita. Účast v dražbě postrádá smysl i pro ty kupce, kteří chtějí financovat nákup na hypotéku a tu úvěr zajistit kupovanou nemovitostí. Takových kupců je přitom i více než 70 %. Výsledkem je proto nižší počet účastníků dražby, což má pochopitelně negativní vliv na dosaženou prodejní cenu. Dražby jsou proto jako nástroj pro maximalizaci výnosu z prodeje nemovitosti nevhodné, a pro mnoho prodávajících zklamáním.

Kdy má dražba nemovitosti smysl?

Primárním záměrem zákona o dražbách jsou dražby nedobrovolné. Jejich cílem je zpeněžit majetek dlužníka a uspokojit tak pohledávku věřitelů. Příklepem licitátora se změní vlastnictví a kupující kupuje nemovitost nezatíženou závazky. Nedobrovolné dražby mají ve společnosti svůj nezastupitelný význam. Dražby dobrovolné jsou však ve většině případu pro prodej nemovitosti nevhodné. Chcete-li dosáhnout maximální možné ceny při prodeji nemovitosti, zvolte aukci, kde všechna tato omezení odpadají. Z těchto důvodů jsou aukce nemovitostí pro prodávající mnohem výhodnější.

Aukce

Aukce může být lidmi vnímána jako jiné slovní vyjádření pro dražbu. Ono to svým způsobem tak je. Ten podstatný rozdíl ovšem je, že aukce se neřídí zákonem o dražbách, ale občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb. To potom má i jiný obchodní dopad na celou transakci. Po prohlídce nemovitosti makléř vyzve zájemce k podání závazných nabídek ke koupi a sdělí termín uzávěrky. Kupující mohou nákup podmínit dalšími požadavky, což činí aukce flexibilnější a pro kupující atraktivnější. Po skončení aukce makléř společně s prodávajícím vyhodnotí veškeré přijaté nabídky ke koupi. Finální volba, komu nemovitost prodat je však vždy a pouze na prodávajícím, realitní makléř je poradcem při výběru. Jeho poradenský úkol spočívá ve vyhodnocení kvality přijatých nabídek, prověření schopnosti kupujících zajistit financování a splnění závazků. Poté, co prodávající vybere vítěznou nabídku, je úkolem makléře dokončit transakci, tj. připravit rezervační smlouvu, případně kupujícímu pomoci zajistit hypotéku a následně zajistit uzavření kupních smluv. Hlavní výhodou aukce je právě její flexibilita, která u dražeb není a maximální výnos z prodeje. O výhodách realitní aukce si můžete přečíst v článku:

Kdy má aukce nemovitostí smysl?

Aukce má smysl u všech nemovitostí, kde se dá předpokládat, že se sejde více zájemcků o koupi. Nevhodné mohou být u drahých, luxusních nemovitostí, u kterých nalezení kupce trvá delší dobu. O vhodnosti pořádání aukce u vaší nemovitosti se můžete poradit s našimi specialisty na aukce viz sekce Realitní makléři.

Autor článku:  REMAX Alfa

Mám zájem o další informace k aukci

Vysoutěžíme vaši nemovitost v aukci nejvyšší nabídce.

Prodáte-li svou nemovitost v aukci s námi, zbude vám i po odečtení naší provize více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami svépomocí.

Kde nás najdete

Spálená 97/29
110 00, Praha 1

Zavolejte nám

+420 607 611 740

Napište nám

kcheler@bydlimevpraze.cz


apartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram