+420 607 611 740
kcheler@bydlimevpraze.cz

Dostali jste se do situace, kdy plánujete koupi bytu, pozemku či domu a nevíte ještě přesně jak postupovat? Máte jen kusé informace od známých, či kolegů z práce případně jste prohlédli známé realitní servery?

Níže uvedený postup Vám ukáže jak nejlépe postupovat při koupi Vašeho vysněného bydlení.

1. Jasně definujte Vaše představy!
U tohoto bodu je zapotřebí, zamyslet se nad otázkami jako jsou: V jaké lokalitě chcete žít? Vadí Vám rušná ulice, nebo potřebujete klid a výhled do zeleně? Jak daleko jste ochotní dojíždět? Jak velký by měl být? Kolik místností budete potřebovat ? Chcete bydlet v patře, nebo dáváte přednost přízemí ? Chcete novostavbu, nebo starší dům? Je pro Vás důležitá škola, školka atd. ?

2. Zajistěte si financování!
Určete si sumu, kolik jste ochotní do nového bydlení investovat. Samozřejmě, ten kdo má peníze v hotovosti, má o starost méně. Vy, kteří víte, že by jste celou částku nezaplatili a zvažuje půjčku na bydlení, si nejdříve domluvte schůzku s hypotéčním poradcem. Ten Vám na základě Vašich příjmů vypočítá jakou částku vám banka půjčí , jaká je měsíční splátka a sdělí další kroky k vyřízení úvěru. Vy pak máte přesnou představu o sumách a o časové potřebě k vyřízení úvěru.

3. Zjistěte si jaká je nabídka!
Projděte si nabídku známých realitních serverů. Projděte si nabídky velkých realitních kanceláří a inzerci v tisku. Pokud zvažujete nové bydlení, použijte internetového vyhledávače k hledání nových projektů v dané lokalitě. Spolupracujte s realitními makléři. Kdo má přímo vytipovány domy, kde by chtěl bydlet, může tam udělat letákovou kampaň oslovte majitele bytů atd. Z nabídek si vytvořte představu o cenách a ujasněte si, jakou nemovitost za Váš finanční obnos můžete koupit.

4. Vyberte nemovitosti a získejte o nich co nejvíce informací
Udělejte selekci nabídek. Vyberte ty, které odpovídají Vaším představám. Zavolejte na inzerát a zeptejte se na podrobnosti, které jsou pro Vás důležité. Ptejte se na stáří domu, výši poplatků, energetické náročnosti, hlučnosti, příslušenství, orientace světových stran, právní vady, okolí atd. Následně si domluvte s makléřem či majitelem prohlídku a jděte se na byt podívat. Pokud vás nějaká z navštívených nemovitostí oslovila a víte, že by jste v ní chtěli žít, prověřte si právní stav bytu. Nechte si předložit list vlastnictví, nebo si ho sami pořiďte na katastru nemovitostí, případně na Czechpointu. Tak si ověříte, zda na nemovitosti neváznou zástavy či věcná břemena a nebo, popř. zda na vlastníka není uvalena exekuce či se nenachází v konkurzním řízení. V případě, že je vše v pořádku, oznamte nabízejícímu, že o byt máte zájem.

5. Nemovitost si rezervujte a následně řešte kupní smlouvu !
Nabízí li nemovitost realitní kancelář, počítejte s rezervačním poplatkem 5 až 10% z kupní ceny. Rezervace vám zabezpečí stažení nabídky z inzerce a kancelář se tím zaváže, že byt či dům někomu jinému neprodá. Na druhou stranu, pokud od koupi odstoupíte, tak ve většině případech o rezervační poplatek přijdete. Během trvání rezervace věnujte pozornost přípravě kupní smlouvy, případně dalších jako je hypotéční, zástavní, smlouvy o úschově a jiné. Smlouvy obsahují specifikaci nemovitosti, účastníky, jakým způsobem dojde k zaplacení, jak a kdy bude nemovitost novému majiteli předána, co v nemovitosti zůstává a další. Nechte smlouvy zkontrolovat Vaším právníkem. Pokud je vše v pořádku může dojít k podpisu smluv a následnému přepsání vlastnictví na katastru nemovitostí.

6. Převezměte nemovitost !
Převezměte si nemovitost dle ujednání z kupní smlouvy. Sepište s prodávajícím předávací protokol, v kterém budou uvedeny stavy médií, tzn. plynu, elektřiny, teplé a studené vody, tepla, dále soupis příslušenství , které v bytě zůstává. 

Pokud by Vás k tomuto tématu zajímalo více, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře, případně volejte Ing. Lukáše Kchelera na tel: 607 611 740

Kde nás najdete

Spálená 97/29
110 00, Praha 1

Zavolejte nám

+420 607 611 740

Napište nám

kcheler@bydlimevpraze.cz


apartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram