Chcete pronajmout svůj byt a potřebujete se v daném tématu více zorientovat? Máte zájem, aby Vaše nabídka byla vždy zajímavá a Vy jste byt rychle pronajali slušným a platícím nájemníkům? Potřebujete kvalitně smluvně ošetřit nájemní vztah, tak aby jste měli trumfy v rukávu, když dojde ke sporu ?
Vyžijte pro to následujících rad a zkušeností z vlastních realitních transakcí, případně nás přímo kontaktujte.
1. Připravte technicky byt k pronájmu!
Vždy bude lepší pronajímat byt, který je technicky a konstrukčně v pořádku. Jedná se v první řadě o kvalitně zpracované rozvody elektřiny, vody plynu, topení, dále odolné podlahové krytiny, dveře, okna, kuchyňská linka atd. Kvalitní a odolnou výbavou bytu si minimalizujete dohady s nájemníkem, že to nefunguje, nebo že se něco zase rozbilo.
2. Stanovte reálnou tržní cenu nájmu!
Tento bod je podobný jako u prodeje nemovitosti. Získejte statistiky již pronajatých nemovitostí stejného charakteru v dané lokalitě, dále aktuální nabídky s uvážením nadhodnocení a pomocí například srovnávací metody dojděte k reálnému číslu. U nájmu uvažte ještě tu věc, že s každým měsícem co byt nemáte pronajatý, přicházíte o příjem. To znamená, že to v závěru vyjde stejně, možná i lépe, když nebudete otálet a budete mít nájemníka dříve, který cítí, že dostal dobrou cenu a pravděpodobně zůstane i delší dobu. Budete mít možnost vybírat z větší skupiny zájemců.
3. Zvolte správnou matrketingovou strategii!
V čase převisu nabídky nad poptávkou už nestačí jen nekvalitní prezentace na internetu, nebo karton s nápisem NA PRONÁJEM. Pro úspěšný pronájem je zapotřebí internetová kampaň na realitních serverech a v neposlední řadě lokální marketing. Ten zahrnuje letákové, dopisní kampaně a označení nemovitosti reprezentativním prodejním bannerem. Pro jakoukoli inzerci budete potřebovat kvalitní fotografie a dobře zpracovaný popis. Do celé aktivity se můžete pustit sami, nebo spolupracovat s realitní kanceláří. V takovém případě počítejte s provizí, jako odměnou za zprostředkování. Tyto odměny kanceláří bývají zpravidla jeden měsíční nájem +DPH.
4. Zjistěte si jak postupovat při realitní transakci!
Co udělám, až budoucí nájemník řekne, že si byt pronajme, co se bude podepisovat za smlouvy, jak prověřím, zda je solventní a že zvládne pravidelně platit nájem, a mnohé další .
5. Prověřte si zájemce!
Dbejte na prověření osob, které budou byt užívat. Při pronájmu nemovitosti jdete vždy do rizika, kdy nájemník nebude včas platit, bude se nešetrně chovat k bytu, může svým hlučným chováním obtěžovat sousedy, kteří si následně ztěžují atd. Pro minimalizaci těchto rizik, neváhejte zkontaktovat jeho současného zaměstnavatele, zjistit zda nemá dluhy u předešlého nájemníka, případně exekuce atd.
6. Zajistěte si kvalitní smlouvu !
Je třeba se minimálně seznámit s pojmy jako je vratná kauce, drobné opravy bytu a další. Kontaktujte advokáta či realitní kancelář, která Vám poskytne kvalitní nájemní smlouvu. Mnohdy snaha ušetřit za právníka vede k použití vzorových smluv stažených z webových stránek. Tyto smlouvy však nereflektují konkrétní případ a často nejsou aktualizovány dle nových zákonů. Chyba ve smlouvě může tak znamenat nejen ztrátu příjmu z pronájmu, ale často vede i k problémům s vystěhováním problémového nájemníka či domáhání se náhrady poškozených věcí atd.
Pokud by Vás k tomuto tématu zajímalo více, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře, případně volejte Ing. Lukáše Kchelera na tel: 607 611 740