+420 607 611 740
kcheler@bydlimevpraze.cz

Tržní cena a obvyklá tržní cena nemovitosti. Jaký je rozdíl?

Rozdíl mezi tržní cenou nemovitosti a obvyklou tržní cenou může být velmi výrazný, někdy i stovky tisíc korun. V čem je tedy rozdíl?

Co je to tržní cena ?

Je jakákoli cena, za kterou je kupec ochoten vaši nemovitost koupit a vy prodat. Najde-li se tedy kupec, který bude ochoten koupit byt za 5 mil, ačkoli všichni ostatní zájemci jsou ochotni ho koupit jen za 4,5 mil., je jeho tržní cena 5 mil.

A to proto, že se na této ceně prodávající s kupujícím dohodli. Možná má pro daného kupce tento byt mimořádnou užitnou hodnotu, kterou pro ostatní nemá, tzn. cenu zvláštní obliby nebo se jen špatně orientuje na trhu a draze koupil.

Ať tak nebo tak, je to stále v danou chvíli tržní hodnota tohoto bytu. Občas se situace, kdy je někdo ochoten nemovitost koupit za výrazně vyšší cenu, než všichni ostatní, stávají.

To za jakou cenu se vám podaří prodat, záleží na celkové kvalitě marketingu, zejména předprodejní přípravě nemovitosti, inzerce, organizace prohlídek či využívání prodejních nástrojů jako jsou aukce nemovitostí, a také, jak dobrý jste obchodník. Vše hraje význam.

Odhad ceny nemovitosti

Dopředu není nikdy možné odhadnout, jakou tržní cenu je možné při prodeji dosáhnout, proto vždy při stanovování odhadu tržní ceny nemovitosti pracujeme se s termínem obvyklá tržní cena nemovitosti.

Co je to obvyklá tržní cena

Je cena, kterou jsou běžně, obvykle schopni akceptovat i další kupci. Ve shora uvedeném případě je pak obvyklá cena  4,5 mil. A pokud od nás chcete získat odhad tržní ceny nemovitosti, obdržíte právě odhad ceny obvyklé.

Víme přesně, jaké jsou tržní ceny nemovitostí ve vaší lokalitě.

Máme kompletní databázi realitních transakcí přímo z katastru nemovitostí. Výstupy z katastru získáváme prostřednictvím aplikací:

  • Cenové mapy www.cenovamapa.org, které vznikly ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte Česká republika. Tyto mapy používají pro oceňování nemovitostí i banky.
  • Cenové mapy www.cenovamapa.cz od společnosti Octopus Pro s.r.o.
  • Cenové mapy realizovaných transakcí společnosti www.remax-czech.cz

Díky tomu vám můžeme spolehlivě říct, za kolik prodal byt třeba váš soused.

Neméně důležitým kriteriem pro správné stanovení tržní ceny jsou zkušenosti realitních makléřů, kteří dokáží určit její potenciál na měnícím se trhu.

RE/MAX Alfa

Zvažujete prodej nemovitosti a chcete znát její obvyklou tržní cenu?

Získejte od nás ZDARMA odhad nemovitosti

popis, podlahy, okna, zateplení domu, atd…
Fotografie

Kde nás najdete

Spálená 97/29
110 00, Praha 1

Zavolejte nám

+420 607 611 740

Napište nám

kcheler@bydlimevpraze.cz


apartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram