Často se v realitní praxi setkáváme s případy, kdy si chce zájemce koupit nemovitost určenou k rekreaci se záměrem upravit tuto stavbu k trvalému bydlení. Je to možné?
Původní stavební předpisy definovaly u rekreačních objektů požadavek na rozměry. Např. zahrádkářské chaty nesměly mít zastavěnou plochu včetně verand, vstupů a teras větší než 25 m2, směly se podsklepit, mít jedno nadzemní podlaží a podkroví. Tyto rozměry nesměly být ani při přestavbě překročeny.
Po novelizaci stavebního zákona od 1.7.1998 je stavba pro individuální rekreaci (např. rekreační domek, chata, ..) definována jen jako jednoduchá stavba, která svými objemovými parametry , vzhledem a stavebním uspořádáním odpovídá požadavkům na rodinnou rekreaci.
Ale jednoduchou stavbou je podle stavebního zákona i stavba pro bydlení. Za jakých podmínek lze tedy chatu přestavět na rodinný dům?
• musí se dle územního plánu jednat o území čistě obytné - je možné, že se rekreační stavba nacházela původně v lokalitě určené pouze k rekreačním účelům a změnou územního plánu se tato lokalita změnila na území čisté obytné
• přestavba rekreačního stavení na stavbu určenou k trvalému bydlení musí splňovat parametry dané novým stavebním zákonem pro stavby určené k trvalému bydlení (příjezdové komunikace, odstup od hranic pozemku, přípojky,....)
• stavba musí odpovídat OTP (obecně technickým požadavkům)
• jednotlivé obce mohou mít závazné vyhlášky, které upřesňují OTP (např. pro Prahu je to vyhláška č. 26/1999)
Než se tedy rozhodnete začít svoji chatičku přestavovat na rodinný dům, dojděte se raději poradit na místně příslušný stavební úřad. Mohlo by se stát, že vám vaši stavbu K TRVALÉMU BYDLENÍ nikdo nikdy nezkolauduje.
Pro bydlimevpraze.cz napsala Ing.Jana Veselá makléřka společnosti RE/MAX