+420 607 611 740
kcheler@bydlimevpraze.cz

Vlastnictví družstevního bytu v objektu jiného majitele

fotoclanek vetsiVlastník, takového družstevního bytu z pravidla platí nájemné přímo družstvu a úhradu za plnění spojená s užíváním platí nájemce vlastníkovi budovy. Družstvo se podílí na rekonstrukcích objektu v poměru plochy, kterou bytové jednotky zabírají. Vlastník budovy je tedy oprávněn účtovat družstvu část nákladů například  za rekonstrukci fasády, střechy, oken či společných instalací.

Z obchodního hlediska je třeba říci, že se kupec na takový byt hledá obtížněji. To je způsobeno především obavami kupujících z možných komplikací plynoucích ze vztahu s majitelem objektu. Představme si situaci, kdy nový družstevník jedná třeba  o změnách dispozice bytu, výměny oken a podobných zásadních změnách.
To jsou skutečnosti o kterých by měl majitel vědět a právě ty mohou být často kamenem úrazu v dalším společném fungování s majitelem domu. Konečná suma za prodej je z pravidla nižší než cena bytu v klasickém družstevním vlastnictví, či ve vlastnictví osobním. Pokud se podaří družstevníkovi domluvit s majitelem domu na odkupu, bude to asi nejlepší varianta.  Otázka je zda ten  bude ochoten zaplatit požadovanou sumu. Jejich představy se totiž často podobají hodnotám, které vyplácejí lidem za zrušení nájemní smlouvy na dobu neurčitou. Určitě má smysl nabídnout byt k prodeji realitnímu trhu prostřednictvím inzerce či realitní kanceláře a počkat jaká bude na nabídku reakce. Často totiž může atraktivnost lokality převládat nad obavami z typu vlastnictví a pak mohou být zájemci ochotni zaplatit cenu mnohem  vyšší než majitel domu.

Tento typ vlastnictví vznikal hlavně v období před rokem 1989, kdy stavební bytová družstva využívala plochy půd a podkroví  činžovních domů původních majitelů a formou vestaveb či nástaveb vytvářela bytové jednotky. Následně v době porevoluční , kdy se majetky vraceli do rukou původních majitelů  a přesněji v roce 1992 vznikla právní norma, která řešila problematiku vlastnictví těchto bytů.  Vznikl pak Zákon č. 42/1992 Sb. o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech.  Podle této právní úpravy se majetek družstva zapíše jako věcné břemeno užívání bytové jednotky, které vzniklo podle výše uvedeného zákona ve prospěch bytového družstva, stavebníka bytů vystavěných v rámci družstevní bytové výstavby za finanční a jiné pomoci státu formou nástavby nebo vestavby do stávající budovy ve vlastnictví jiného vlastníka.

Kde nás najdete

Spálená 97/29
110 00, Praha 1

Zavolejte nám

+420 607 611 740

Napište nám

kcheler@bydlimevpraze.cz


apartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram